« نیلپر، در زبان ایران باستان، به معنای گل نیلوفرآبی، نماد صلح و دوستی ایرانیان نزد سایر کشورهای جهان است. »

نیلپر امروز نقشی صریح و پر رنگ در درگیر کردن مخاطبینش با موسیقی امروز جهان ایفا می‌کند. حتی جدی‌ترین مخاطبین موسیقی نیز به یک اندازه در طول اجرا درگیر و تشنه موسیقی می‌شوند. نیلپر مخاطبین خودش را دارد. اجرای نوازندگان نیلپر در هر کنسرت بهتر می‌شود. نوازندگانی که رشدشان در هر اجرا بیشتر شده و این تاثیر رپرتوار خوب را عمیق تر و پر شیارتر می کند.

هوشیار خیام – نوازنده و آهنگساز

ارکستر نیلپر یکی از فعال‌ترین ارکسترهای خصوصی در تهران است که از سال 1383 تاسیس و مشغول به فعالیت در حوزه موسیقی جدی است. ارکستر نیلپر در سال‌های فعالیت خود همواره تمرکز اجراهای صحنه‌ای خود را بر اجرای آثار موسیقی معاصر از آهنگسازان ایرانی و بین‌المللی حفظ نموده است.  همچنین همکاری با نوازندگان جوان به عنوان سولیست و امکان حضور آنان در صحنه‌های رسمی موسیقی نیز بخش دیگری از اهداف ارکستر نیلپر را در این سال‌ها شامل شده است. ارکستر نیلپر شاید یکی از معدود ارکسترهای خصوصی در ایران است که با سازماندهی فعالیت‌ها و تمرین‌های خود توانسته‌است بر مشکلات کار گروهی فائق شده و حیات خود را همچنان تضمین نماید. موفقیت‌هایی که ارکستر نیلپر در طول سال‌های فعالیت خود به ثبت رسانده‌است، آن را به یکی از ارکسترهای مهم و تاثیرگذار در میان اهالی موسیقی و علاقمندان به موسیقی جدی تبدیل نموده است. این ارکستر از سال 1396 در کنار برنامه‌های فصلی مستقل، به عنوان ارکستر ثابت فستیوال بین‌الملی موسیقی معاصر تهران فعالیت می‌نماید.

فعالیت های پیشین

ارکستر نیلپر در 15 سال فعالیت حرفه ای خود بالغ بر 48 کنسرت را در تهران به روی صحنه برده است. این ارکستر تا کنون 15 اثر را برای نخستین بار درجهان اجرا نموده است و با تکنوازانی از کشورهای بلژیک، لهستان، آلمان، ایتالیا و هلند همکاری داشته است. همچنین در سال 1397-98 با مشارکت لابراتوار اپرا در آمستردام هلند اقدام به اجرای اپرای توراندخت در فستیوال هلند نموده است.

  • دانلود کتاب آرشیو ارکستر نیلپر (گزارش فعالیت های ارکستر نیلپر از سال 1392 تا 1398)

همراهان و حامیان ارکستر نیلپر