«هر اثر هنری، علاوه بر هویت و بیان منحصر به فرد خود، در مواجهه با دیگر آثار هنری میتواند مفهوم و بیانی فراگیرتر و بزرگتر را بوجود آورد.»


شاید به همین دلیل است که چیدمان آثار هنری در گالری‌ها و نمایشگاه‌ها و فستیوال‌ها، امری تخصصی و حرفه‌ای محسوب می‌گردد. یکی از مهمترین و البته دشوارترین وظایف رهبر ارکستر نیز، انتخاب و چیدمان رپرتواری است که درعین متناسب بودن با رویکردهای فنی و هنری ارکستر، در کنار یکدیگر بتوانند تجربه‌ای کامل‌تر و لذت بخش‌تر را برای مخاطب بیافریند.
چیدمان قطعات یک آلبوم موسیقی، فهرست‌های شنیداری شخصی (پلی لیست‌ها)، و حتی انتخاب قطعات موسیقی برای صرف شام، همگی از همین دست انتخاب‌های فکر شده، شاعرانه و یا شخصی هستند.
اگر انتخاب و چیدمان آثار موسیقی می‌توانند تجربه‌ای فراتر از شنیدن جداگانه تک‌تک قطعات را برای ما بوجود آورند، پس چرا برای شنیدن موسیقی معاصر، چنین انتخاب‌هایی را پیش روی مخاطبانمان قرار ندهیم؟

«رپرتوارهای شنیداری» بخشی از «پروژه‌ی پرسپکتیو» ارکستر نیلپر است که به معرفی و انتشار مجموعه‌هایی برای شنیدن اختصاص داده شده‌است. آثاری از رپرتوار موسیقی قرن 20 و 21 که توسط مدیرهنری و رهبرارکستر نیلپر انتخاب و چیدمان خواهند شد. همچنین جهت آشنایی بیشتر علاقه‌مندان و مخاطبان با آثار معرفی شده، دفترچه‌ای حاوی اطلاعات مربوط به هر یک از قطعات، آهنگسازان و نحوه‌ی چیدمان قطعات نیز همراه با این فهرست، منتشر خواهد شد. امیدواریم از شنیدن مجموعه‌ی «رپرتوارهای شنیداری ارکستر نیلپر» لذت ببرید.