اجرای ارکستر نیلپر در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار موسیقی ایرنا، در یكی دیگر از اجراهای چهارمین شب(دوشنبه) از سی ودومین جشنواره موسیقی فجر، اركستر موسیقی «نیلپر» به سرپرستی نوید گوهری در تالار وحدت به صحنه رفت تا قطعه هایی از موسیقی «معاصر» را برای علاقه مندان اجرا كند.

كنسرت مایستر اركستر «نیلپر» بابك كوهستانی بود و 17 نوازنده نیز در قالب گروه ویلون، ویلون آلتو، ویلونسل و كنترباس، در این اركستر نوازندگی می كردند. در كنار این نوازندگان، دو بانوی هنرمند لهستانی نیز در اجرای دیشب حضور داشتند؛ مارتینا كوسسكا (ایرانی – لهستانی) كه سولیست پیانو بود و الكساندرا پیكاژ كه تكنوازی ویلونسل را بر عهده داشت.

این اجرا به دلیل ترافیك كنسرت ها در برنامه ی دیشب تالار وحدت، با تأخیر آغاز شد و به همین دلیل نوید گوهری بارها از حاضران عذرخواهی كرد.

در بخش نخست این كنسرت، قطعه «حلقه لرزان» اثر جان آدامز آمریكایی اجرا شد و در ادامه «والس بوستون» كه برای پیانو و اركستر نوشته شده، به اجرا درآمد. در این بخش بانوی پیانو نواز لهستانی نیز به گروه اضافه شد تا با همراهی اركستر، سلوی پیانوی این قطعه را بنوازد.

با اجرای این قطعه، بخش نخست این كنسرت با تشویق حاضران به پایان رسد.

در بخش دوم كنسرت گروه «نیلپر» نیز اثری از هوشمند خیام، با عنوان «كنسرتو برای سلو و اركستر» اجرا شد. این قطعه در سه موومان یا بخش نواخته شد كه سلوی ویلونسل آن را الكساندرا پیكاژ به زیبایی نواخت.

این اجرا نیز تشویق حاضران را برانگیخت و بانوی لهستانی در حالی كه از تشویق ها ذوق زده شده بود، با تشكر از مخاطبان، صحنه را ترك كرد.

بخش پایانی این كنسرت نیز به اجرای قطعه ای از ساموئل باربِر اختصاص داشت كه گروه نوازندگان جوان این اركستر، آن را نیز تحت رهبری نوید گوهری با تسلط تمام اجرا كردند.

پس از این قطعه، كنسرت گروه نیلپر به پایان رسید و گوهری به بیرون رفت و دو بانوی نوازنده لهستانی را همراه خود روی صحنه آورد تا بدین ترتیب از آنان تقدیر شود.

حاضران در تالار وحدت ایستاده به تشویق اعضای گروه پرداختند. این تشویق ها ادامه یافت تا شاید گروه قطعه ای را برای بیز كنسرت اجرا كند، اما گوهری با عذرخواهی از حاضران گفت كه به دلیل كمبود وقت و اینكه باید تالار را برای اجرای بعدی تحویل دهند، امكان اجرای قطعه ی بیز وجود ندارد.

وی همچنین گفت: انتظار نداشتم كه این تعداد علاقه مند به موسیقی معاصر داشته باشیم. از همه شما سپاسگزارم.

** نوازنده ای كه در روز فوت مادربزرگش، اركستر را تنها نگذاشت

در همین حال، احسان تارخ مدیر اركستر «نیلپر» نیز روی صحنه آمد تا دو نكته را توضیح دهد.

وی گفت: یكی از نوازندگان ما به دلیل مشكلی كه برایش پیش آمده بود، نتوانست به این اجرا برسد و به جای وی خانم سامانی به ما كمك كرد كه باید از او تشكر كنم.

احسا تارخ ادامه داد: مادربزرگ علی آقاجانی، نوازنده ویلونسل اركستر، امروز صبح(دوشنبه) فوت كرد، اما او آن قدر متعهد بود كه خود را به این اجرا رساند.

سی ودومین جشواره موسیقی فجر از 24 دی ماه آغاز شد و یكم بهمن ماه در تالار وحدت پایان می یابد.

فراهنگ ** 3067 ** 1071 ** خبرنگار: امیرحسین دولتشاهی ** انتشار دهده: امید غیاثوند