نظر رهبر ارکستر «نیلپر» درباره اجرا در جشنواره فجر

نوید گوهری – رهبر ارکستر نیلپر – درباره شرایط اجرای این گروه در جشنواره موسیقی فجر گفت: اینجا، جشنواره فجر است و این‌گونه اتفاق‌ها طبیعی است. گوهری که رهبری ارکستر خصوصی «نیلپر» را برعهده دارد، در گفت‌وگو با ایسنا درباره شرایط تالار وحدت هنگام اجرای این گروه که به‌دلیل رفت‌وآمدها، آرامش لازم را نداشت و همچنین تاخیر در شروع اجرای‌شان که پس از ارکستر ملی روی صحنه رفت، اظهار کرد: ما هم روی صحنه به‌خاطر این شرایط اذیت شدیم؛ اما به‌نظر من، این‌گونه اتفاق‌ها طبیعی است، چون اینجا جشنواره فجر است.

او ادامه داد: اگر من اجرای مستقلی داشتم، انتظار می‌رفت مخاطبان خاص این نوع موسیقی به کنسرت بیایند؛ ولی در جشنواره فجر که تعداد زیادی از بلیت‌ها اهدایی است، مخاطبان از قشرهای مختلف هستند و خیلی نمی‌توان انتظار داشت که بین قطعات دست نزنند یا سکوت را رعات کنند. وی با بیان این‌که اگر در گذشته این سوال را از من می‌کردید، نقد تندی را مطرح می‌کردم، افزود: من مدیر هنری جشنواره موسیقی معاصر تهران بودم و حالا با نحوه برگزاری جشنواره‌ها بیشتر آشنا هستم.

او با اشاره به اجرای اعضای گروه نیلپر روی صحنه تالار وحدت، اظهار کرد: من روی صحنه هم عذرخواهی کردم، چون وقتی نوازنده‌ای یک موقعیت مکانی را در کنار دیگر نوازندگان، برای اولین بار تجربه می‌کند، امکان بروز مشکل وجود دارد. همچنین وقتی قرار است ما ساعت ۲۰:۳۰ سالن را در اختیار داشته باشیم، اما ساعت ۲۱:۳۰ به سالن می‌آییم، چنین شرایطی پیش می‌آید و مسئولان جشنواره باید به این مسائل فکر می‌کردند.

او با اشاره به اجرای سه گروه از نوازندگان در دو سانس در تالار وحدت، گفت: مسئولان جشنواره فجر باید گروه‌های کوچک‌تری را در این برنامه فشرده می‌گنجاندند تا پس از اجرای ارکستر ملی و تاخیر در اجراها، همه برنامه‌ها عقب نیفتد.

به گزارش ایسنا، «نیلپر» در زبان ایران باستان به معنی گل نیلوفر آبی، نماد صلح و دوستی ایران نزد دیگر کشورها بوده است. این ارکستر خصوصی سال ۱۳۸۳ تاسیس شده و امسال به‌عنوان یکی از نمایندگان فستیوال موسیقی معاصر تهران در کنار آنسامبل پرکاشن تهران در جشنواره موسیقی فجر حضور داشت. کد خبر: 95102818081 |   خبرنگار : 71063